DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI
Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü. Kktccell
Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü. Kktccell
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN SANAL KAMPÜSÜ

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü.

YazarMesaj
Admin
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Admin

Cinsiyet Erkek
Başarı sistemi : 23
Ruh Hali : 13
Takım : Galatasaray

Cüzdan
Altın Altın: 10

Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü. Empty
MesajKonu: Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü.   Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü. I_icon_minitimeÇarş. Tem. 14, 2010 2:09 pm

Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü. Taneri_4c3d9fc4

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Vakıf Yönetim Kurulu kararıyla 10 Eylül 2009’da rektörlükten alınan Profesör Doktor Ufuk Taneri, Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı.

Yüksek İdare Mahkemesi, dava konusu olan “Ufuk Taneri’nin rektörlük görevinden alınmasına” ilişkin karar ile “Ufuk Taneri’nin yerine yeni rektör atanmasına” ilişkin kararın ikisinin birden “sonuçları geçmişe yürüyecek şekilde etkisiz ve hükümsüz kılınması” kararını verdi.

Karar gereği Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü.

Hukuki prosedüre göre, karar 42 gün içerisinde istinaf edilebilecek ancak istinaf kararı çıkana kadar, Yüksek İdare Mahkemesi kararı gereği Prof. Dr. Taneri rektörlük görevini sürdürecek.

Profesör Doktor Ufuk Taneri bu sabah Esendağlı Hukuk Bürosu’nda Avukat Hasan Esendağlı ve ekibi ile basın toplantısı düzenleyerek, görevden alınması ve mahkeme kararı konusunda bilgi verdi.

TANERİ

Profesör Doktor Ufuk Taneri, 10 Eylül 2009’da DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nda alınan bir karar bulunduğunu kaydederek, “Bu kararın haksız ve yanlış yönlendirme olduğuna inandığım için dava açtım” dedi.

1986 yılından beri DAÜ’ye hizmet verdiğini belirten Taneri, devletin hukuk devleti olduğuna inanarak ve adalete güvenerek herkese örnek olması amacıyla bu yola çıktığını söyledi.

Prof. Taneri, şöyle devam etti:

“Yüksek İdare Mahkemesi’nden dün aldığımız karar, benim doğru yolda olduğumu vurguladı. Ben üniversite senatosunun 3-5 kişi tarafından yanlış yönlendirildiğini anlıyorum. Senatonun aldığı kararın ve vakfa verilen bilginin, dolayısıyla vakfın aldığı kararın yanlış olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu alınan iki karar dolayısıyla yeniden bir rektör atanması kararının da yanlış olduğu belirlendi.”

“Bu kararla takvim, 11 Eylül 2009’a çekilmiştir” diyen Taneri, “Ben rektör olarak görevime devam etmek durumundayım” dedi.

Kurumda çalışan herkesin iyi niyeti ve kurum için çalışmak niyeti olduğu sürece birlikte çalışmamak için bir sebep bulunmadığını vurgulayan Prof. Taneri, “Hepimiz DAÜ için, gençlik için gönül vermiş kişileriz.

Gençliğin geleceği için hep birlikte bıraktığımız noktadan devam ederiz” şeklinde konuştu.

Ufuk Taneri, avukatı Hasan Esendağlı ve ekibine de teşekkür ederek, süreçte farklı boyutuyla bir akademik ortamda bulunduğunu söyledi.

Taneri, mahkeme sürecinde yıldırılmaya çalışıldığını ancak yılmadığını da ekledi.

ESENDAĞLI

Avukat Hasan Esendağlı da soru üzerine, mahkemenin kararla, “Ufuk Taneri’nin yerine yeni rektör atanmasına ilişkin kararı” geçmişe yürüyerek etkisiz ve hükümsüz kıldığını vurguladı.

Esendağlı, “Hukuken ortaya çıkan sonuç, her iki kararın da şu anda hukuk aleminde olmadığı şeklindedir. Bu bağlamda da ortaya çıkan sonuç Ufuk Taneri’nin bu kararlar alınmadan önceki pozisyona, yani rektörlük pozisyonuna geri döndüğü şeklindedir” dedi.

Vakıfın ve DAÜ’nün bu karar karşısında istinafa gidebileceğini kaydeden Esendağlı, bunun için 42 günleri bulunduğunu ancak istinafta bulunulması halinde bile istinaf neticesine kadar mahkeme kararının geçerli olduğunu vurguladı.

Esendağlı, geçen süre boyunca rektörlük görevini yürüten kişinin aldığı kararların geçerli olduğunu ancak bugünden itibaren artık rektörlük görevinde olmadığını kaydetti.

ÖZTOPRAK: “MAHKEME KARARINA SAYGI GÖSTERİRİM”

Bu arada, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararına saygı göstereceğini bildirdi.

TAK muhabirinin sorusunu yanıtlayan Öztoprak, yurt dışında bulunduğunu, kararın kendisine resmen ulaşmadığını belirtti.

Öztoprak, “Benim yapabileceğim tek şey karara saygı göstermektir” ifadesini kullandı.

Öztoprak, istinafa gidilip gidilmeyeceğine DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun karar vereceğini de vurguladı.
https://dauforum.yetkin-forum.com

Ufuk Taneri, rektörlük görevine geri döndü.
1 sayfadaki 1 sayfası