DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS HAYATI
Halk isterse beni de kovar ! Kktccell
Halk isterse beni de kovar ! Kktccell
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN SANAL KAMPÜSÜ

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Halk isterse beni de kovar !

YazarMesaj
bozkurt
Moderatör
Moderatör
bozkurt

Cinsiyet Erkek
Başarı sistemi : 5
Ruh Hali : 8
Takım : Galatasaray

Cüzdan
Altın Altın: 0

Halk isterse beni de kovar ! Empty
MesajKonu: Halk isterse beni de kovar !   Halk isterse beni de kovar ! I_icon_minitimeÇarş. Kas. 18, 2009 4:03 am

HALK İSTERSE BENİ DE KOVAR !

1935 senesinde idi.******’ün Çanakkale’ye geleceği rivayetleri dolaşıyordu.

O zamanlar dünyanın bazı yerlerinde olduğu gibi memleketimizin de bazı bölgelerinde Yahudiler aleyhinde bir hareket ve ayaklanma baş göstermişti. Bu hal karşısında bütün Museviler mallarınıHalk isterse beni de kovar ! Nokta mülklerini satarak
yolculuğa hazırlanıyorlardı. BunlarHalk isterse beni de kovar ! Nokta o zaman rivayet olunduğuna göre Filistin’e gitmek istiyorlardı.

İşte bu sıralarda

"****** Çanakkale’ye geliyor"

dediler. Çok sevindim. Çünkü ******’ü hiç görmemiştim. Heyecanla ******’ün geleceği Balıkesir caddesine dikildim. Bu esnada yanımda bulunan birkaç Yahudi’nin fısıltı ile pek hararetli olarak konuştuklarını gördüm. Alakadar olmağa vakit kalmadan karşıdan birkaç otomobil göründü.

"****** geliyor"

sözü yeniden ağızdan ağıza dolaştı. Halkın
"yaşaHalk isterse beni de kovar ! Nokta varol!"
nidaları arasında ****** otomobilinden indi. Alkışlar devam ediyorHalk isterse beni de kovar ! Nokta O da halkın arasında ilerliyordu. Garip bir tesadüf ve talih eseri olarak ****** bizim önümüze gelince hafif bir duraklama yaptı.

Halka bakıyor ve kalabalığı selamlıyordu.
Tam bu esnada yanımda bulunan ve biraz evvel fısıltı halindeHalk isterse beni de kovar ! Nokta fakat hareketli konuşan Yahudilerden biriHalk isterse beni de kovar ! Nokta ileriye doğru yürüdü ve
Ata'nın önüne atıldı. Muhafızlar mani olmak istedi. ******:

-Bırakın gelsin! dedi.

Bu Musevi vatandaşHalk isterse beni de kovar ! Nokta ******'ün önünde ellerini açtıHalk isterse beni de kovar ! Nokta omuzlarını yukarıya kaldırarak:

-Paşam bizi kovuyorlar.biz ne yapacağız? dedi.

****** bu şekilde önüne atılan bu adamın ne demek istediğini ve kim olduğunu derhal anlamıştı.buna rağmen sordu:

-Sen kimsin?

-Ben paşamHalk isterse beni de kovar ! Nokta Çanakkale Musevileri'nden Avram Palto.

-Sizi kim kovuyor? Hükümet mi? Kanun mu? Polis mi? Jandarma mı? Bana söyle? dedi.

Bu Musevi vatandaş durakladıHalk isterse beni de kovar ! Nokta şaşaladı.biraz sonra kendini toparlayarak cevap verdi:

-Hayır paşamHalk isterse beni de kovar ! Nokta halk kovuyor.

******Halk isterse beni de kovar ! Nokta bu adamın yüzüne dikkatle baktıHalk isterse beni de kovar ! Nokta gülümsedi ve:

-Halk isterse beni de kovarHalk isterse beni de kovar ! Nokta dedi ve yürüdü.

Halk isterse beni de kovar !
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» (2010) 17. Bahar Festivaline sivil halk katılmalımı?